Czipowanie to powszechna metoda znakowania, która służy do identyfikacji zwierząt w przypadku ich zaginięcia lub kradzieży. Informacje zawarte w czipie to rząd piętnastu niepowtarzalnych cyfr, które odczytywane są za pomocą specjalnego czytnika. Znajduje się on na wyposażeniu  gabinetów weterynaryjnych, schronisk dla zwierząt bezdomnych oraz oddziałów straży miejskiej. Numer ten zawiera informacje o:
  • zwierzęciu (rasie, wieku, płci, wadze)
  • właścicielu lub organizacji (miejscowość, numer telefonu)
Należy jednak pamiętać, że samo wszczepienie czipa w lecznicy to nie wszystko. Musi być on zarejestrowany, aby te dane można było odczytać. Możemy zrobić to na 2 sposoby:
  • z pomocą lekarza weterynarii
  • samodzielnie w domu
Najbardziej popularne bazy mają zasięg międzynarodowy. Należą do nich:
→identyfikacja.pl (koszt to 39zł. Opłata wnoszona jest jednorazowo za rejestrację pojedynczego zwierzęcia)
→safe-animal.eu (koszt to 50zł za jeden profil, 39zł za kolejne zwierzę). Ta baza szczególnie sprawdzi się w przypadku psów często podróżujących lub psów ras „drogich”, które często są porywane i wywożone za granicę m.in. do dalszego rozrodu.
Gmina Wrocław, jak co roku, finansuje koszt wykonania usługi czipowania przez lekarzy weterynarii w wybranych lecznicach, których lista opublikowana jest na stronie: https://www.wroclaw.pl/portal/bezplatne-znakowanie-psow-i-kotow-2020-lista-lecznic-wroclaw
Akcja trwa do 3 grudnia 2020 roku, zatem zachęcamy do udziału w tej inicjatywie i do rejestracji zwierząt w jednej z baz. Dzięki temu zapewnimy naszemu podopiecznemu bezpieczeństwo i szybkie odnalezienie w przypadku rozłąki.
Anna Górska